Wszystkie informacje zawarte w blogu są mojego autorstwa. Dotyczą one mojego życia z Rdzeniowym Zanikiem Mięśni.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione!

poniedziałek, 23 stycznia 2012

Dieta zalecana w chorobach mięśni.

Jak powinny odżywiać się osoby z chorobami nerwowo-mięśniowymi? 
Ponieważ przy chorobach takich jak SMA otyłość jest przeciwwskazana, ba! Nawet nie powinno się do niej dopuścić, dieta powinna być lekkostrawna i bogata w białko.
Lekarze z Kliniki Neurologicznej CSK AM w Warszawie opracowali schemat diety jaka powinna być stosowana aby nie dopuścić do otyłości, a równocześnie dostarczyć do organizmu niezbędne produkty.
Spożywane dania nie powinny być tłuste ani ostre. Powinniśmy także z diety wykluczyć cukier (zamiast cukru do słodzenia używać miodu), słodycze oraz potrawy mączne (makarony).
Bogaty w białko i zalecany do codziennego spożywania jest twróg. Chleb biały należałoby zamienić na pieczywo ciemne gruboziarniste (np. chleb słonecznikowy). Potrawy mięsne oraz rybne powinny być gotowane lub duszone. Mięso i ryby powinny być chude. Ryby najlepiej spożywać 3 razy w tygodniu. Należy również dostarczać witaminy E (kiełki pszenicy), A (sok z marchwi), C (w owocach tj. pomarańcze, jabłka, truskawki). Ryby uzupełnią ilość karnityny, twaróg zapewni odpowiednią ilość białka, a owoce takie jak banany dostarczą do organizmu potas.
Dieta taka pozwoli utrzymać odpowiednią masę ciała oraz dostarczyć niezbędną ilość produktów.

***
W zakładce "O Zaniku" u góry strony dodałam kilka ciekawych linków, które znalazłam na stronie Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych. Link do strony dostępny jest w zakładkach "Coś co warto wiedzieć" pod zdjęciem.

9 komentarzy:

Kacper pisze...

To nie do końca tak. Dieta w SMA nie ma być ot po prostu "zdrowa". Temat jest troszkę bardziej skomplikowany. Zmniejszony poziom białka SMN przy SMA upośledza bowiem metabolizm (oksydyzację) kwasów tłuszczowych, zwiększając ryzyko zatrucia i tak osłabionych mięśni ich metabolitami (w szczególności kwasami dikarboksylowymi). Dlatego radzi się, aby osoby chore na SMA tak ustawiły dietę, aby kwasy tłuszczowe dostarczały maksymalnie 30% dziennej energii (zamiast 50% u przeciętnego Kowalskiego) - powinny zostać zastąpione węglowodanami o niskim współczynniku glikemicznym (o ile nie występuje silne osłabienie układu oddechowego - cukry bowiem zwiększają wydzielanie CO2) i białkami. Z tego też powodu przy SMA nie wolno głodować!!! Ponadto dieta powinna być bogata w kwas foliowy i witaminę B12, jak również wapń i witaminę D (zapobieganie osteoporozie) oraz błonnik (zwiększa perystaltykę jelit).

REwelkaa pisze...

Informacje wzięte z PTCHNM :)
Ale to co napisałeś na pewno przyda się w doborze odpowiedniej diety :)

REwelkaa pisze...

Informacje zaczerpnęłam ze strony PTCHNM :)
Ale to co napisałeś na pewno przyda się przy doborze odpowiedniej diety, choć pewnie nie mi, bo ja niestety nie odżywiam się wg tych zasad :P

Nadwrażliwiec pisze...

Czyli to dość zdrowa dieta, patrząc na to okiem laika, takiego jak ja. Bo i zupełnie zdrowi ludzie nie powinni ani się przejadać, ani odchudzać. Pozdrawiam :)
PS: Jak tam postęp z Chinami?

REwelkaa pisze...

Chiny na razie czekają.Czekam na informacje od osób, które tam już były lub aktualnie są. :)

Asia pisze...

REwelka, ciekawa jestem kto się do nich stosuje :P

OTYŁOŚĆ PRZY SMA - pierwsze słyszę. Takie zjawisko w ogóle występuje?!
To są zawsze niedobory wagi, ewentualnie w nielicznych przypadkach waga odpowiednia. Ale żeby OTYŁOŚĆ??? To naprawdę wywołało we mnie śmiech :)

Chciałabym być otyła :P

REwelkaa pisze...

Otyłość przy SMA występuję i uwierz, że nie chciałabyś być otyła.
To jeszcze bardziej utrudnia życie.

Anonimowy pisze...

Ja przy zaniku mięśni jestem otyła. Ważę o 10 kg za dużo w chwili obecnej, ale bywało że ważyłam i o 38 kg za dużo! I to nie jest śmieszne, a stanowi duży problem.

Anonimowy pisze...

Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.