Ponieważ przy chorobach takich jak SMA otyłość jest przeciwwskazana, ba! Nawet nie powinno się do niej dopuścić, dieta powinna być lekkostrawna i bogata w białko.
Lekarze z Kliniki Neurologicznej CSK AM w Warszawie opracowali schemat diety jaka powinna być stosowana aby nie dopuścić do otyłości, a równocześnie dostarczyć do organizmu niezbędne produkty.
Spożywane dania nie powinny być tłuste ani ostre. Powinniśmy także z diety wykluczyć cukier (zamiast cukru do słodzenia używać miodu), słodycze oraz potrawy mączne (makarony).
Bogaty w białko i zalecany do codziennego spożywania jest twróg. Chleb biały należałoby zamienić na pieczywo ciemne gruboziarniste (np. chleb słonecznikowy). Potrawy mięsne oraz rybne powinny być gotowane lub duszone. Mięso i ryby powinny być chude. Ryby najlepiej spożywać 3 razy w tygodniu. Należy również dostarczać witaminy E (kiełki pszenicy), A (sok z marchwi), C (w owocach tj. pomarańcze, jabłka, truskawki). Ryby uzupełnią ilość karnityny, twaróg zapewni odpowiednią ilość białka, a owoce takie jak banany dostarczą do organizmu potas.
Dieta taka pozwoli utrzymać odpowiednią masę ciała oraz dostarczyć niezbędną ilość produktów.
Dieta taka pozwoli utrzymać odpowiednią masę ciała oraz dostarczyć niezbędną ilość produktów.
***
W zakładce "O Zaniku" u góry strony dodałam kilka ciekawych linków, które znalazłam na stronie Polskiego Towarzystwa Chorób Nerwowo-Mięśniowych. Link do strony dostępny jest w zakładkach "Coś co warto wiedzieć" pod zdjęciem.
9 komentarzy:
To nie do końca tak. Dieta w SMA nie ma być ot po prostu "zdrowa". Temat jest troszkę bardziej skomplikowany. Zmniejszony poziom białka SMN przy SMA upośledza bowiem metabolizm (oksydyzację) kwasów tłuszczowych, zwiększając ryzyko zatrucia i tak osłabionych mięśni ich metabolitami (w szczególności kwasami dikarboksylowymi). Dlatego radzi się, aby osoby chore na SMA tak ustawiły dietę, aby kwasy tłuszczowe dostarczały maksymalnie 30% dziennej energii (zamiast 50% u przeciętnego Kowalskiego) - powinny zostać zastąpione węglowodanami o niskim współczynniku glikemicznym (o ile nie występuje silne osłabienie układu oddechowego - cukry bowiem zwiększają wydzielanie CO2) i białkami. Z tego też powodu przy SMA nie wolno głodować!!! Ponadto dieta powinna być bogata w kwas foliowy i witaminę B12, jak również wapń i witaminę D (zapobieganie osteoporozie) oraz błonnik (zwiększa perystaltykę jelit).
Informacje wzięte z PTCHNM :)
Ale to co napisałeś na pewno przyda się w doborze odpowiedniej diety :)
Informacje zaczerpnęłam ze strony PTCHNM :)
Ale to co napisałeś na pewno przyda się przy doborze odpowiedniej diety, choć pewnie nie mi, bo ja niestety nie odżywiam się wg tych zasad :P
Czyli to dość zdrowa dieta, patrząc na to okiem laika, takiego jak ja. Bo i zupełnie zdrowi ludzie nie powinni ani się przejadać, ani odchudzać. Pozdrawiam :)
PS: Jak tam postęp z Chinami?
Chiny na razie czekają.Czekam na informacje od osób, które tam już były lub aktualnie są. :)
REwelka, ciekawa jestem kto się do nich stosuje :P
OTYŁOŚĆ PRZY SMA - pierwsze słyszę. Takie zjawisko w ogóle występuje?!
To są zawsze niedobory wagi, ewentualnie w nielicznych przypadkach waga odpowiednia. Ale żeby OTYŁOŚĆ??? To naprawdę wywołało we mnie śmiech :)
Chciałabym być otyła :P
Otyłość przy SMA występuję i uwierz, że nie chciałabyś być otyła.
To jeszcze bardziej utrudnia życie.
Ja przy zaniku mięśni jestem otyła. Ważę o 10 kg za dużo w chwili obecnej, ale bywało że ważyłam i o 38 kg za dużo! I to nie jest śmieszne, a stanowi duży problem.
Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.
Publikowanie komentarza