Wszystkie informacje zawarte w blogu są mojego autorstwa. Dotyczą one mojego życia z Rdzeniowym Zanikiem Mięśni.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione!

czwartek, 6 września 2012

"Trudniej niż myślisz". Paraolimpiada.

29 sierpnia w Londynie rozpoczęły się Igrzyska Paraolimpijskie.
Niepełnosprawni sportowcy rywalizować będą w 20 konkurencjach, m.in. szermierce na wózkach, rugby na wózkach, judo, pływaniu oraz boccii (podobna do gry w bule).

"Polscy paraolimpijczycy na igrzyskach radzą sobie znakomicie. Z Pekinu nasza 91-osobowa kadra przywiozła 30 medali, w Atenach na 104 biało-czerwonych sportowców aż 54 wywalczyło paraolimpijskie krążki. I w tym roku biało-czerwoni nie powinni zawieść.

W ponad 100-osobowej kadrze szansę na medal mają m.in. Monika Pudlis (wyścigi na wózkach), Justyna Kozdryk (podnoszenie ciężarów), Arkadiusz Skrzypiński (kolarstwo – startuje na handbike’u), Mateusz Michalski (biegi), Katarzyna Pawlik (pływanie) czy Natalia Partyka (tenis stołowy). Ta ostatnia zawodniczka, nasza najbardziej znana niepełnosprawna sportsmenka, startowała w Londynie także na Igrzyskach Olimpijskich (odpadła w 1/16 finału)."


Mimo zdobytych wielu medali przez Polaków w mediach o paraolimpiadzie jest cicho. Czasem w jakichś informacjach ktoś wspomni, bez zbędnych szczegółów o ilości zdobytych medali. 

Mimo lepszych osiągnięć niż na olimpiadzie, paraolimpiada nie cieszy się zainteresowaniem mediów.
Czy tak powinno być?
Paraolimpijczycy wkładają w to wiele pracy, możnaby powiedzieć, że dużo więcej niż olimpijczycy.
Zdrowy olimpijczyk ma obie nogi, obie ręce, nie posiada wózka. Na swoje treningi dostaje mnóstwo pieniędzy. Nie ma co porównywać. Ma lepszy start, ale nie zawsze lepsze zakończenie.
Sportowcy niepełnosprawni, mimo przeciwności losu, mimo swojej niepełnosprawności dają z siebie wszystko. Zdobywają medale.
Niestety, mimo tylu osiągnięć niektórzy twierdzą, że "czegoś takiego" jak Paraolimpiada nie powinno być. Twierdzą, że jest to cyrk, że w telewizji powinni pokazywać wyłącznie ludzi zdrowych i pięknych.
Padło też stwierzdenie, że "Kto z kim przystaje, takim się staje.". Ludzie! Niepełnosprawność nie jest zaraźliwa. Wręcz przeciwnie. Patrząc na takich sportowców widzi się, że w życiu mimo wszystko i na przekór wszystkiemu trzeba walczyć o spełnianie swoich marzeń! Trzeba wyróżniać się z tłumu.

Minęły już czasy kiedy osoby niepełnosprawne siedziały w swoich czterech ścianach.
Dlatego my, osoby niepełnosprawne musimy mocno zaznaczać, że istniejemy, że jesteśmy równi wobec innych. Podnośmy poziom świadomości w Polsce.

Osoby niepełnosprawne są równe osobom zdrowym!4 komentarze:

Nadwrażliwiec pisze...

Osobiście uważam, że w naszym kraju minie sporo czasu, zanim do osób niepełnosprawnych zacznie podchodzić się normalnie... Normalnie - to znaczy ani z litością, ani z pogardą, po prostu normalnie.

REwelkaa pisze...

Niestey.. .

Nadwrażliwiec pisze...

Rewelko, u mnie w najnowszej notce czeka na Ciebie nagroda :).

ewa pisze...

Pozdrawiam serdecznie